Web stranice Saborsko

Stranice Saborsko

You are not connected. Please login or register

OD SLAVONIJE DO LIKE

Go down  Message [Page 1 of 1]

1OD SLAVONIJE DO LIKE Empty OD SLAVONIJE DO LIKE on Fri May 01, 2009 3:43 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
PROLJEĆE U VIROVITICI - 01.05.2009.

OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0075.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0079.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0080.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0081.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0082.th

Na slikama je moja vrba ispred kuće, cvijeće u posudama i moj mali vrt sa par voćaka. Krumpir je već nikao i okopan a onih par paradajza ima već cvijet (to je samo za prvu ruku) i marala sam im staviti kolje da ga povežem.

Last edited by Vera on Sun May 03, 2009 8:41 pm; edited 2 times in total

View user profile

2OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Fri May 01, 2009 5:39 pm

Đurđica

Đurđica
aktivan član
aktivan član
Bravo Vera,prekrasno je. jupi

View user profile

3OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sat May 02, 2009 9:37 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0104.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0105.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0106z.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0107.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0108o.th

Danas sam bila u mom selu na brdašcu - znate onu pjesmu: Selo moje na brdašcu ti si meni u srdašcu.- pa tako je meni i moje selo u srcu. Malo sam istraživala tatino dvorište i vidite što sam u jednom skrivenom kutu pronašla. Zaboravljeno i pohrđalo od neupotrebe - ornice, eštrep - koji se baš najbolje ne vidi, drljaču - čak trodjelnu kaže moja mama, plug i ogrtač.
Mnogo mladih ne zna kako se ovo oruđe zove a kamoli da su vidjeli kako se sa njim radi.

View user profile

4OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sat May 02, 2009 10:03 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0114.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0103i.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0100.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0099.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0098.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0096.th

1.Polje uljane repice 2.Iako brdo ali asvalt 3.Pogled s prozora 4.poljsko cvijeće 5. Živica kao ograda 6.Dio voćnjaka

View user profile

5OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Selo moje na brdašcu on Sat May 02, 2009 10:20 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Selo moje na brdašcu
Selo moje na brdašcu
Ti si meni u srdašcu

Tu sam dragu zavolio
Pola duše ostavio

Stara majka mene čeka
Vratiću se iz daleka

Vratiću se rodnom kraju
Di mi ime svi poznaju

Izvođač: Patria

Da ne ostane zakinuti, ako tko nije čuo za pjesmu koju sam gore navela, evo stihova pjesme.

View user profile

6OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 7:48 am

Ivan

Ivan
aktivan član
aktivan član
Vera wrote:OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0104.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0105.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0106z.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0107.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0108o.th

Danas sam bila u mom selu na brdašcu - znate onu pjesmu: Selo moje na brdašcu ti si meni u srdašcu.- pa tako je meni i moje selo u srcu. Malo sam istraživala tatino dvorište i vidite što sam u jednom skrivenom kutu pronašla. Zaboravljeno i pohrđalo od neupotrebe - ornice, eštrep - koji se baš najbolje ne vidi, drljaču - čak trodjelnu kaže moja mama, plug i ogrtač.
Mnogo mladih ne zna kako se ovo oruđe zove a kamoli da su vidjeli kako se sa njim radi.
Sad mi je puno jasnije što je što pogotovo ovaj "eštrep"?,sigurno neko jelo ha,ha.Vera malo šale nisam šuo nikad za tu riječ sigurno je mađarskog porijekla ili njemačkog, ali nema veze baš si ti to lipo nama približila slikom i riječju.

View user profile

7OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 8:07 am

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Ivane, neznam čija je to riječ, odnosno porijeklo, samo ti mogu objasniti da je ta alatka bila spas za seljaka, jer nije se moralo ucijelo kopati prošlo se između redova, recimo kukuruza lijepo je posjeklo travu a ona motikom imaš manje za kopati. Valja ti je sada jasnije za što je služilo to oruđe. Možda je stvarno riječ mađarskog porijekla.

View user profile

8OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 8:45 am

Ivan

Ivan
aktivan član
aktivan član
Vera wrote:Ivane, neznam čija je to riječ, odnosno porijeklo, samo ti mogu objasniti da je ta alatka bila spas za seljaka, jer nije se moralo ucijelo kopati prošlo se između redova, recimo kukuruza lijepo je posjeklo travu a ona motikom imaš manje za kopati. Valja ti je sada jasnije za što je služilo to oruđe. Možda je stvarno riječ mađarskog porijekla.
To kod nas zovu kopačica , po hrvatski sad znam o čemu se radi.

View user profile

9OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 9:55 am

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Ivane, kod nas sam ja bila kopačica, o ovo čudo od tehnike je bilo eštrep, hahahah!
valjam se

View user profile

10OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 12:12 pm

Ivan

Ivan
aktivan član
aktivan član
Vera wrote:Ivane, kod nas sam ja bila kopačica, o ovo čudo od tehnike je bilo eštrep, hahahah!
valjam se
Ha,ha i ja sam bio kopač pa kad mi se nebi dalo raditi sasičem nekoliko kuruza ili graha i onda me potjeraju iz njive, a meni to bio cilj.

View user profile

11OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 1:46 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Bio si ti mudar. I ja sam znala posjeć, al moj tata bio ljut nisma smjela ni reći, a onda brzo ogrnem zemljom da stoji a za pol sata iz mene samo uveli kukuruzi a da vidš onda!!!! Joj si ga meni joj!!!
Bilo mi bolje da ne posjećem.

E bilo je to lijepo, a sada ni ljudi, ni životinja - domaćih - a zemlje puste koliko hoćeš. Šuma raste, tamo gdje je i nekada bila i opet je.

View user profile

12OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 03, 2009 8:33 pm

Ivan

Ivan
aktivan član
aktivan član
Vera naradio sam se ja raznih poslova na selu kod nas nema što nisam radio samo smo mi imali još primitivniji alat.Ja znam kad smo orali na volove sa drvenim plugom trebalo je najmanje troje za orati,jedan vodi volove drugi drži oraća kolica a treći pluži (upravlja plugom) dok izoreš jednu njivicu treba ti cijeli dan, a nakon oranja sječkanje isto drvena sička na nju natovariš teški kamen i onda amo tamo preko njive katastrofa dok se to obradi koliko toliko, a bilo je posla nakon toga svega i za motiku.Imaš tamo u Fotogaleriji neke od tih alatki koje smo mi koristili za obradu zemlje.Ima toga još košnja na ruke ali o tome drugi put.

View user profile

13OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Mon May 04, 2009 11:11 am

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Ivan wrote:Vera naradio sam se ja raznih poslova na selu kod nas nema što nisam radio samo smo mi imali još primitivniji alat.Ja znam kad smo orali na volove sa drvenim plugom trebalo je najmanje troje za orati,jedan vodi volove drugi drži oraća kolica a treći pluži (upravlja plugom) dok izoreš jednu njivicu treba ti cijeli dan, a nakon oranja sječkanje isto drvena sička na nju natovariš teški kamen i onda amo tamo preko njive katastrofa dok se to obradi koliko toliko, a bilo je posla nakon toga svega i za motiku.Imaš tamo u Fotogaleriji neke od tih alatki koje smo mi koristili za obradu zemlje.Ima toga još košnja na ruke ali o tome drugi put.

Ja se ne siječam volova, sijećam se samo konja i nisam nikada vidjela drveni plug. Kod nas se orača kolica zovu ornice, a pretpostavljam da ovo što ti zoveš sička je ono što kod nas zovu drljača.

OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0106zth

Košnja na ruke kažeš, siječam se da je tata znao rano ustati i ići kositi livadu, žito, zob. Za košenje žita i zobi ja i sestra smo pravile uževe za vezanje snopova, a mama i išla sa srpom i pravila snopove koji su se vezali i zatim slagale, kod nas su rekli granice. Nakon toga slijedilo je mašinanje ili vršidba. To mi je bio najgori dio posla, stalno u prašini.

View user profile

14OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Mon May 04, 2009 11:08 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Ivane a što kažeš na ovu sliku?

OD SLAVONIJE DO LIKE Scan0009i.th

View user profile

15OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Mon May 04, 2009 11:20 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Prvo mi ti opiši ovu sliku, što vidiš?

OD SLAVONIJE DO LIKE Scan0006.th

View user profile

16OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Tue May 05, 2009 7:12 am

Ivan

Ivan
aktivan član
aktivan član
Vera wrote:Ivane a što kažeš na ovu sliku?

Vera i to sam radio jednom kad je mama iščašila ruku pa nije mogla a Baka bila stara i onda ja kao najstariji se uhvatio mužnje.

View user profile

17OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Tue May 05, 2009 7:26 am

Ivan

Ivan
aktivan član
aktivan član
Vera wrote:Prvo mi ti opiši ovu sliku, što vidiš?

Vera vidim dvorište i čini mi se da je to drvarnica, u onom tvom predhodnom odgovoru nisi razumila "Sička" je slično drljači koju smo mi zvali "brana" samo umjesto klinova ima noževe,danas su to tanjurače a sička i brana su bile napravljene od drveta jedino su ti noževi i klinovi iskovani od željeza.Plug je bio sav od drveta osim onog dijela što ide u zemlju i onog noža ispred .To je bilo dok sam ja bio mali tamo negdje 70-tih kasnije smo imali i konja i željezni plug ali su sička i brana ostali drveni a na karaju pred ovaj rat počelo se orati i obrađivati zemlja sa traktorom ,naravno nije imao svatko traktor platiš čovjeka i on ti izore ,istanjura, pobrana.

View user profile

18OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Tue May 05, 2009 7:32 am

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Vera wrote:Prvo mi ti opiši ovu sliku, što vidiš?

Trebao si povačati sliku, nisam mislila na drvarnicu već na ono iza nje. Žao mi je što je sličica mala, ali ako klikneš na nju povečat će ti se pa ćeš vidjeti, grablje konjske za skupljanje sijena i konjsku kosilicu. To je bilo 70-ih čudo tehnike. Puno je olakšalo rad na polju.

View user profile

19OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Tue May 05, 2009 7:35 am

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Ivan wrote:
Vera wrote:Ivane a što kažeš na ovu sliku?

Vera i to sam radio jednom kad je mama iščašila ruku pa nije mogla a Baka bila stara i onda ja kao najstariji se uhvatio mužnje.

Na slici je moja mama. I ja sam silom prilika naučila musti krave (kod nas kažu dojiti), mama slomila nogu a imali 4 krave. Moja baka stara pa sam morala naučiti. Sestra se već udala, al slabe koristi od nje ni ona nije znala dojiti a hvala Bogu nije joj ni trebalo kao ni meni sada. Samo eto ako ko ima potrebu da nauču mogu biti učitelj hahahahah.

View user profile

20OD SLAVONIJE DO LIKE Empty KRIŽNICA - DRAVA on Tue May 05, 2009 10:43 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
Križnica je mjesto koje pripada Općini Pitomača. Nalazi se preko Drave. Stavit ću vam malo sličica da vidite kako je tamo ljepo, mada se slikama to ne može dočarati zorno.

OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0121.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0122.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0123.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0124.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0125.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0127.th

Sam prelazak preko Drave je doživljaj za pamćenje pogotovo onima koji se boje vode a i visine. Ja sam od onih kojima je muka na brodu - ovaj puta je to skela - ali zato postoji viseći most za pješake. Krenula sam hrabro, vjetar udara, visoko je, a tek što se ljulja, nisam sigurna dal od našeg hodanja, jer bilo nas je četvero, ili od vjetra koji je puhao. Ni malo nije ugodno doći do sredine Drave, biti na, za mene, velikoj visini, ali zato pogled, ljudi moji, pogled oduzima dah. Više nisam razmišljala o visni ni o vjetru ni o ljuljanju jednostavno sam uživala. Prijatelji su ispod na kompi ja gore visoko, a pogled veličanstven.

View user profile

21OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Wed May 06, 2009 10:32 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0132.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0134.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0135.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0136.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0138.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0140.th OD SLAVONIJE DO LIKE Slika0141.th

Najveće iznenađenja me je dočekalo na drugoj obali Drave. Zavidni vozni park ali neregistriranih automobila svih marki a u svakom ključevi pa sjedi i vozi (samo ako imaš goriva). Put do samog mjesta dug je oko 6 kilometara, jedan manji dio smo pješačili ali smo u grupicama odvezeni na odredište. Pogled iz sjenice privukao mi je labud koji je plovio nizvodno, sličica baš i nije najbolja jer je bio prilično daleko. Nakon ukusnog ribljeg paprikaša, pečene ribe, domaćeg kruha i domaćih štrudli krenuli smo u šetnju duž obale, ali šetnja nije dugo trajala jer smo stigli do državne granice sa Mađarskom. Bio je to prekrasan dan puno doživljaja.

View user profile

22OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Wed May 06, 2009 10:47 pm

Đurđica

Đurđica
aktivan član
aktivan član
Vera vidim ja da si ti počela mojim stopama,jelda da je šetnja super.Te aute sigurno nemaš kamo otpeljat,s jedne strane granica a sa druge Drava.Samo ti naprijed.Kad mi se objasni,postavim ja i našu divotu,samo ih ne znam smanjit.

View user profile

23OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 17, 2009 5:14 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
OD SLAVONIJE DO LIKE P3290018.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290019.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290020.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290021.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290022.th
Ovo je vrt oko male drvene vikendice moje tete u Levinovcu.

Last edited by Vera on Sun May 17, 2009 5:26 pm; edited 1 time in total

View user profile

24OD SLAVONIJE DO LIKE Empty Re: OD SLAVONIJE DO LIKE on Sun May 17, 2009 5:25 pm

Vera

Vera
aktivan član
aktivan član
OD SLAVONIJE DO LIKE P3290023.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290025.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290026.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290027.th OD SLAVONIJE DO LIKE P3290028.th

View user profile

Sponsored content

Back to top  Message [Page 1 of 1]